فیلم وانکا

فیلم وانکا

Wonka
امتیاز تلموند امتیاز داده نشده
: 7.3
محدوده سنی +3
نشان کردن
1 ستاره2 ستاره
Loading...

درباره فیلم وانکا

فیلم وانکا Wonka فیلم فانتزی موزیکال محصول ۲۰۲۳ به کارگردانی پل کینگ است که فیلم‌نامه را به همراه سایمن فارنابی مشترکاً نوشت.

این فیلم داستان پیدایش ویلی وانکا، شخصیت رمان چاپ ۱۹۶۴ چارلی و کارخانه شکلات‌سازی اثر رولد دال را روایت می‌کند و روزهای نخستش به‌عنوان شکلات‌ساز را به تصویر می‌کشد.

تیموتی شالامی نقش اصلی ویلی وانکا را ایفا می‌کند و دیگر بازیگران شامل کالاه لین، کیگان-مایکل کی، پترسون جوزف، مت لوکاس، متیو بینتون، سالی هاوکینز، روآن اتکینسون، جیم کارتر، تام دیویس، الیویا کلمن و هیو گرانت می‌شوند.

ساخت فیلم پس از اینکه برادران وارنر پیکچرز (که پیش‌تر اقتباس خود از این رمان را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرده بود) حق مالکیت شخصیت اصلی را در اکتبر ۲۰۱۶ به‌دست‌آورد، آغاز شد.

برادران وارنر اعلام کرد کرد که این فیلم پیش‌درآمدی بر اقتباس سینمایی سال ۱۹۷۱ خواهد بود که در ابتدا توسط پارامونت پیکچرز توزیع شد و متعاقباً متعلق به وارنر بود.

در می ۲۰۲۱، حضور شالامی در نقش وانکا تأیید شد و بازیگران مکمل در سپتامبر همان سال معرفی شدند. تصویربرداری اصلی از سپتامبر ۲۰۲۱ در بریتانیا آغاز شد.

پسکانس‌ها در دسامبر و فوریهٔ سال بعد در آکسفورد فیلم‌برداری شدند.

ترانه‌های اصلی این فیلم به‌دست نیل هانون ساخته شده‌است، در حالی که نُت‌نوشت اصلی آن به‌دست جوبی تالبوت آهنگسازی شده‌است.

وانکا در ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ در سالن رویال فستیوالِ لندن به نمایش درآمد و در ۸ دسامبر همان سال در بریتانیا و در ۱۵ دسامبر در ایالات متحده منتشر شد.

فیلم وانکا بیش از ۱۵۰ میلیون دلار در سطح جهانی فروش داشت و نظرات عموماً مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد. شالامی برای اجرایش نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد – فیلم موزیکال یا کمدی شد.

در ادامه…

در وبسایت راتن تومیتوز، ٪۸۳ از ۱۸۳ بررسی منتقدین مثبت است و این فیلم میانگینِ امتیاز ۷٫۳/۱۰ را در اختیار دارد.

اجماع این وب‌سایت چنین می‌نویسد: «با کارگردان پل کینگ در راسِ کار و چند ترانهٔ جدید قویِ حاضر و آماده، وانکای کهنه‌نگر تحریف بسیار مناسبی را به این شخصیت کلاسیک می‌دهد و در عین حال فضایی را برای ته‌مایه‌های تاریک‌تر منبع اصلی بر جا می‌گذارد.»

این فیلم در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس نظر ۵۵ منتقد امتیاز ۶۵ از ۱۰۰ را کسب کرده که نشان‌گر «نقدهای عموماً مطلوب» است.

فیلم‌های پیشنهادی

بازیگران فیلم وانکا

دست اندرکاران فیلم وانکا

دیدگاه‌های فیلم وانکا